erkek milleti

Kadınların erkeklerle ilgili tespitleri genellikle yanlıştır; çünkü genellikle genelleme yapılır.

"Erkek milleti nankördür."

"Erkek milleti iki yüzlüdür."

"Erkek milleti odundur, duygusuzdur."

"Erkek milleti aptaldır."

...

Peki kimdir bu 'erkek milleti' dedikleri? Bu bir cumhuriyet midir? Ya da bağımsız bir familya mı?

Saygıdeğer kadınlar; ('bayan' yerine 'kadın' tercihimdir.)
Neyin peşindesiniz bilmem ama sizlere şunu önemle belirtmek isterim ki 'erkek milleti' diye bir şey yok. Tıpkı 'kadın milleti' diye bir şeyin olmadığı gibi. Erkeklerden soyutlanıp ötekileşme çabasının altında, 'erkeklik' kavramının özünü irdeleyememiş bir bilinç vardır.

Feminist dalganın kadınlara enjekte etmeye çalıştığı 'ötekileşme' hareketinin iki belirgin çıkış noktası var:

1) "Şu erkekleri bir türlü anlamıyorum." kafası:

Bu kafa, aşağıda bahsedeceğim ikinci tür kafaya göre biraz daha uyumlu sayılır. Erkekleri anlamamak, genelde basit bir ironidir; daha çok kişiseldir. Yani kendi erkeğinin 'davranış bozukluğu' olarak gördüğü hallerini eleştirerek, bir anlamda erkeği küçümseyen bakış açısıdır bu.

Kadının erkeği küçümsemesi, tıpkı erkeğin kadını küçümsemesi gibi basit bir 'güçsüzlük' belirtisidir. Ama güçsüzlükten daha kötü bir şey varsa, o da tembelliktir. Önyargılar, anlık tepkilerden yola çıkarak varılan tespitler, işin özündeki 'sevgi' ve 'emek' unsurlarını gölgede bırakıyor. Bunun sonucunda da kadın, erkekleri anlamadığını söyleyip geçiyor konuyu.

2) "Ben bu erkek milletinin ciğerini bilirim." kafası:

Bu, diğerine kıyasla daha tehlikeli bir kafa. Başından onlarca ilişki geçmiş, hepsinden 'kendince' dersler çıkarıp köşesine geçmiş tecrübeli kadın kafasında psikolojik travmalar vardır. Geçmiş ilişkilerinde dışa vuramadığı öfkeyi, feminist akımın 'erkekler aptaldır' anlayışına sığınarak dışa vurmaya çalışan kadınların tespitleri ne kadar güvenilir olabilir ki...

Feministlerin hatası 'erkekler' hakkında tespitte bulunmakla başlıyor. Çünkü ilgilenmeniz gereken 'erkekler' değil, 'erkek'tir. Erkek milleti yerine kendi erkeğinize yoğunlaşırsanız, daha 'gerçek' tespitlere ulaşacağınızdan hiç şüpheniz olmasın.

Saygılar.

14 yorum:

 1. feminizmi erkekler hakkında tespit yapmaya adanmış bir hareket olarak algılıyor olmak da bambaşka bir hülyaymış. açın iki satır bir şey okuyun bari be abi.

  YanıtlaSil
 2. Feminizmin 'kendisini erkekler hakkında tespit yapmaya adamış kesimi' için yaptığım bu değerlendirmeyi 'feminizm, erkekler hakkında tespit yapmaktır.' şeklinde algılayan küçük beyninizi yorduğum için özür dilerim. Size 'götünüzden anladığınız' hülyalar aleminizde mutluluklar dilerim.

  YanıtlaSil
 3. Mükemmel bir yazı, bu yazıya da kusur bulmaya çalışmayın artık.

  YanıtlaSil
 4. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 5. Pardon, siz benim kavramsal çıkarımlarımlarımı mı yargılıyorsunuz? Yoksa içinizde biriktirdiğiniz öfkeyi mi kusuyorsunuz? Eğer öfkenizi kusuyorsanız, pekala anlaşıldı ki kuyruk acınız oldukça derin. Zira benim kavramsal çıkarımlarımı yargılamaksa niyetiniz, önce 'kavrama' yeteneğinizi güçlendirin, sonra da şu buram buram çocuksu kibirlerinizi bulaştırdığınız basit üslubunuzu düzeltin. Farkındaysanız, yukarıdaki yorumunuzda herhangi bir yapıcı tespitiniz olmadığı gibi, herhangi bir 'soru' da yok. Çünkü sizin gibi sadece eleştirmeye endeksli saldırgan bakış açısına sahip insanlar, soru sormayı bilmezler. Bu yüzden sadece kendi çıkarımlarına taparcasına bağlanıp, kendi hayal dünyalarında yaşarlar. Şimdi gidin, ruhunuzu sakinleştirecek başka mecralar edinin kendinize.

  YanıtlaSil
 6. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 7. İşi gücü bırakıp, her yönüyle -sizin de altını çizdiğiniz gibi- 'bilimsel dayanak'lara oturtulmuş kapsamlı bir cevap yazmayı düşündüm önce. Sonra bir şeyin farkına vardım; sizi tatmin edecek olan, mantıklı bir cevap değildi, olamazdı. Siz, oyuncağı elinden alınmış bir çocuğun masumiyetine öfke ekleyip bir şeyler karalarken, bilinçaltınızdaki kısık seslere yenik düşmüştünüz. Size mantıklı bir cevap yazamam, çünkü bunu hak etmiyorsunuz. Size mantıklı bir cevap yazamam, çünkü üzülmeyi hak etmiyorsunuz. Siz, kanadı kırılmış zavallı bir kadınsınız ve ben, yapay da olsa merhamet duygusuna sahip bir insanım. Savaşçı ahlakım bana şunu buyurur; güçsüz olanı öldürme, esir al.

  Nitekim evet, esir almıştım zaten ilk yorumunuzdan itibaren. Yapay bir karakterin yapay egolarını ciddiye alma dereceniz, kendi egolarınızı açık ve net bir biçimde ortaya döktü. Yeterince deşifre oldunuz. Sistem, kusursuz bir şekilde işlemeye devam ediyor.

  Aşağıdaki link, psikolojisini kendinizce tahlik etmeye çalıştığınız Labi Rendo'nun size ufak bir tebessümüdür.
  http://labirend.blogspot.com/2012/02/baz-insanlar.html

  YanıtlaSil
 8. feminizmin erkeklerdeki anlamına odaklanmaktan vazgeçip kadının nasıl anlayıp kişiliğine yapıştırdığını incelemek daha isabetli olmaz mı? bir erkek feministlerden yakınıyorsa, feminist kadınların olayı nasıl algıladığına bakmak gerek. sonuçta bu kavramı erkeklerin beynine işleten de kadınların bu yanlış tavırları. maskülistlerin de feministlerin de nihai amaçları diğer cinsiyeti ezmek oldukça pek de bir yol alamayacağız gibi insanlık olarak.

  YanıtlaSil
 9. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 10. öncelikle yazının kadınlarla bir alakası olmadığını belirmekte yarar var. eğer öyle bir şey olsadı. yazarın şu tespiti olmazdı: "Neyin peşindesiniz bilmem ama sizlere şunu önemle belirtmek isterim ki 'erkek milleti' diye bir şey yok. Tıpkı 'kadın milleti' diye bir şeyin olmadığı gibi." çünkü asıl olan konu genelleme yapmanın yanlış olduğudur. genelleme ile ilgili bir söz işittiğimde daima aklıma nietzsche'nin sözü gelir. o da şudur; "bu da dahil olmak üzere bütün genellemeler yanlıştır."

  YanıtlaSil
 11. "erkek milleti" başlığıyla yapılan genellemelerin "armudun iyisini ayılar yer" veya nasıl anlatayım "acıkmış kudurmuştan beterdir" kıstaslarıyla paralel olduğunu düşünüyorum. Hepsi birer genelleme ve bu sözleri söyleyipte aklı olan herhangi bir kişinin istisnasız bu yönde düşündüğünü zannetmiyorum. Elbette öfkeli kadın ona acı veren erkeklerin ortak kötü özelliklerinden bir genelleme yapacaktır, elbette armutun iyisini ayılar yer demek bir palavra ve kudurmuştan bahsetmeye gerek bile duymuyorum. Bunların eski tarihlerden beri yapılan genellemeler ve biraz olsun düşünebilen hiçbir kimse körü körüne bunlara inanıyor değil. Bence.

  YanıtlaSil
 12. Beni anlayabilen birilerinin olduğunu bilmek ne hoş. Hayyam, Paradoksas ve Duygu; teşekkür ediyorum. Zaten anlatmaya çalıştığım şeyleri teyit ettiniz. Benim için yazdıklarımın anlaşılmaması, çöküntülerin en büyüğü; anlaşılması ise, mutluluğun zirvesi olur.

  Saygılar.

  YanıtlaSil
 13. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 14. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil